Ogólna i nieorganiczna

Dział chemii zajmujący się właściwościami pierwiastków i związków chemicznych oraz reakcjami chemicznymi, w których biorą udział.

Zapis konfiguracji elektronowej fosforu w postaci klatkowej

Zadanie 9. (0-2pkt) Pewien uczeń otrzymał za zadanie zapisać konfigurację elektronową fosforu w postaci klatkowej. Rezultat jego pracy był następujący: Otrzymał 0 punktów za to zadanie. Zaznacz poprawną odpowiedź? Decyzja o przyznaniu punktów była poprawna czy niepoprawna i dlaczego?     Decyzja o przyznaniu 0 punktów była 1.      poprawna     ponieważ A. Uczeń zapisał …

Zapis konfiguracji elektronowej fosforu w postaci klatkowej Read More »

Przedstaw w postaci klatkowej konfigurację elektronów walencyjnych Selenu

Informacja do zadania 7 i 8. Większość pierwiastków z nielicznymi wyjątkami dąży do tego aby osiągnąć oktet elektronowy, czyli uzyskać w powłoce walencyjnej 8 elektronów, wtedy pierwiastek jest stabilniejszy. W tym celu pierwiastki mogą oddawać lub przyjmować elektrony. W większości przypadków możemy ustalić maksymalną i minimalną liczbę elektronów jaką pierwiastek może oddać lub przyjąć po …

Przedstaw w postaci klatkowej konfigurację elektronów walencyjnych Selenu Read More »

Energię jonizacji Litu i Cezu itp – Zadania maturalne z chemii

Zadanie 4. (0-1pkt) Porównując I energię jonizacji Litu i Cezu można zauważyć różnicę. Wybierz poprawną odpowiedź i uzasadnienie:     Pierwsza energia jonizacji Litu jest 1.      większa     od pierwszej energii jonizacji Cezu, ponieważ A. Cez ma większą masę atomową od Litu B. Lit jest bardziej aktywny chemicznie 2.      mniejsza C. Elektrony walencyjne Litu …

Energię jonizacji Litu i Cezu itp – Zadania maturalne z chemii Read More »

Scroll to Top